De biodiversiteit van Bonaire in beeld

EIS Kenniscentrum Insecten, Naturalis Biodiversity Center
24-FEB-2025 - Tot voor kort was er nog maar weinig bekend over de ongewervelde dieren van Bonaire. Tijdens de Bonaire Estafette Expeditie onderzochten 25 specialisten het eiland met diverse technieken en dat leverde ruim zeshonderd nieuwe soorten op. De resultaten zijn nu samengevat in een Bonaire-special van het vaktijdschrift Nederlandse Faunistische Mededelingen.

De Bonaire Estafette Expeditie (BEE) werd georganiseerd door Naturalis Biodiversity Center, in samenwerking met Stichting Nationale Parken Bonaire (STINAPA). Het veldwerk was gericht op ongewervelde dieren van land en zoet water. De expeditie vond plaats van 8 oktober 2022 tot 2 maart 2023, waarbij in totaal 25 specialisten betrokken waren. De uitvalsbasis was Kas Sientifiko, een biologisch station bij de ingang van het Washington Slagbaai NP. Er werd gewerkt met diverse technieken om de verschillende groepen ongewervelde dieren te inventariseren. Zo werd gewerkt met pantraps (gekleurde schaaltjes gevuld met vloeistof), malaisevallen (vangtenten), lichtvangst en uiteraard handvangsten. Veel waarnemingen werden met foto vastgelegd en op Observation.org geplaatst.

Tijdens het onderzoek werden diverse methoden toegepast

Resultaten

Het is opvallend dat voorafgaand aan de BEE slechts 168 soorten ongewervelde dieren van land en zoet water bekend waren. Het nieuwe onderzoek op Bonaire leverde ruim 600 extra soorten op. Zo steeg het aantal kevers van 42 naar 242, de sprinkhanen van 6 naar 23, de vliegen van 9 naar 94 en de nachtvlinders van 4 naar 147. In lang niet alle gevallen kon de soortnaam precies bepaald worden. Diverse taxa zijn nieuw voor de wetenschap en zullen in de komende jaren dus nog een naam moeten krijgen. Het is klip en klaar dat er nog veel te ontdekken valt op Bonaire.

Selectie van ongewervelde dieren gevonden tijdens de BEE

De speciale editie van Nederlandse Faunistische Mededelingen

De publicatie

De resultaten van de BEE zijn onlangs gepubliceerd in een speciale editie van Nederlandse Faunistische Mededelingen. In totaal bevat het themanummer 21 artikelen, die gratis te downloaden zijn via Natuurtijdschriften.nl. Het themanummer is via printing-on-demand te bestellen.

Tekst: Vincent Kalkman & Roy Kleukers, EIS Kenniscentrum Insecten
Beeld: EIS Kenniscentrum Insecten; Wim Klein; Roy Kleukers; Jan-Joost Mekkes; Jelle Devalez; Kees Zwakhals; Jordy van der Beek; Yvonne van Dam; Pingping Chen; Sylvia van Leeuwen; John Smit; Frans Groenen