Het ongebruikelijke gebruik van mangroves contrasteert sterk met de overwegend kale vijvers(eenmalig exclusief wmr)

Nieuwe kansen voor duurzame garnalenkweek in Bangladesh

Wageningen Marine Research, Wageningen Social & Economic Research
28-MRT-2025 - Garnalenkwekers in de kustdistricten Satkhira en Khulna in Bangladesh worstelen met het voldoen aan de wereldwijde vraag zonder milieuschade. Een studie in Ocean & Coastal Management benadrukt twee succesfactoren voor verduurzaming: het besef dat vijvers geschikt zijn voor 'Integrated Mangrove Aquaculture' en de toegang tot technische ondersteuning.

Met de juiste begeleiding en investeringen kan Integrated Mangrove Aquaculture (IMA) kleine extensieve aquacultuurondernemers ondersteunen bij het verhogen van hun inkomen, het beschermen van het milieu en het aanpassen aan klimaatverandering. IMA combineert garnalenkweek met het behoud of herstel van mangrove-ecosystemen. In Bangladesh helpt dit onder andere om de waterkwaliteit te verbeteren, erosie te voorkomen en extra neveninkomsten te genereren voor garnalenkwekers. Deze benadering biedt een duurzame oplossing die zowel de ecologie beschermt als het inkomen van boeren vergroot, terwijl het ook bijdraagt aan het verminderen van de impact van klimaatverandering. Ondanks de duidelijke voordelen blijft de brede invoering van IMA in de regio echter achter. De vraag die in dit onderzoek centraal stond, was dan ook: Wat zijn de belangrijkste knelpunten voor adoptie en hoe kunnen we deze oplossen?

Overtuiging en technische hulp zijn onmisbaar

Uit het onderzoek blijkt dat garnalenkwekers pas bereid zijn IMA toe te passen wanneer zij erkennen dat hun vijvers geschikt zijn voor deze methode. Dit besef vergroot hun vertrouwen, vermindert de onzekerheid over de risico’s van investeringen en stimuleert de bereidheid om nieuwe technieken te proberen. Het in werking zien van het systeem bij anderen kan daarbij een belangrijke rol spelen, omdat het hen helpt hun aarzeling te overwinnen en het systeem over te nemen voor hun eigen vijvers. Daarnaast is toegang tot technische ondersteuning cruciaal. Deskundige begeleiding biedt niet alleen maatwerk op bedrijfsniveau, maar helpt boeren ook met het ontwikkelen van de praktische vaardigheden en kennis die nodig zijn voor effectief beheer. Bovendien versterkt deze ondersteuning hun zelfvertrouwen, waardoor ze beter in staat zijn om de uitdagingen die zich voordoen aan te gaan.

Terugkoppeling met garnalenboeren

Onwetendheid en uitdagingen remmen acceptatie

Uit de studie, waarin 128 garnalenkwekers werden ondervraagd, bleek dat maar liefst 65 procent nog nooit van IMA had gehoord. Anderen twijfelden aan hun eigen technische vaardigheden om het systeem succesvol toe te passen. Daarentegen waren boeren die IMA al hadden omarmd positief over de voordelen, vooral als een manier om productierisico’s in de garnalenkweek te beheersen.

Garnalenboer

Stappen naar bredere toepassing

Het onderzoek, een samenwerkingsproject tussen kennisinstellingen uit Bangladesh en WUR, adviseert gerichte acties om IMA tot een meer gangbare keuze te maken. Volgens WUR-wetenschapper en onderzoeksleider Chloë de Vries kunnen bewustwordingscampagnes en op maat gemaakte trainingsprogramma’s boeren informeren en de noodzakelijke vaardigheden bijbrengen. Ze voegt daaraan toe: "Financiële prikkels kunnen hen motiveren om de eerste investering te doen. Bovendien zou de ontwikkeling van markten voor producten uit mangroven, zoals honing, hout of medicinale planten, extra inkomstenstromen kunnen genereren. Hierdoor wordt IMA niet alleen een milieuvriendelijke, maar ook een economisch aantrekkelijke optie om te kiezen."

Meer informatie

Tekst: Chloë de Vries, Wageningen Social Economic Research; Cecile Leuverink, Wageningen Marine Research
Beeld: Wageningen University & Research (leadfoto: Het ongebruikelijke gebruik van mangroves contrasteert sterk met de overwegend kale vijvers)